papuga

Papugi – hodowla, warunki

Ptaki nie są nazbyt częstymi gośćmi w naszych mieszkaniach z paru prozaicznych względów. Oczywistym jest fakt, że śmiecą nie bardziej niż wszystkie inne zwierzaki, ale chodzi głównie o hałaśliwy tryb życia. Oczywiste jest, że fani ptaków raczej nie mają z tym wszystkim żadnego problemu, ale większości postronnych ludzi to może przeszkadzać. Ptaki ozdobne to bardzo ciekawy dodatek dla każdego mieszkania. Nie chodzi tutaj o ptaki biegające wkoło domu, bo nie każdy dysponuje podwórkiem, ale o ptaki hodowane wewnątrz domu, które są trzymane w klatkach. Bardzo popularne bywają ciekawe gatunki małych papużek, kanarki i tym podobne. Papużki są nierzadko nieco spokojniejsze i cichsze od kanarków, które to w pewnych porach zaczynają swoje śpiewy i to może czasami rozdrażniać ludzi.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ale wyjdźmy z założenia, że nie ma absolutnie żadnych obiekcji i śmiało zajmuje się hodowlą ptaszka w swoim domu. Ptaki nie są zbytnio wymagającymi zwierzątkami, ale też potrzebują dużo ruchu, więc wielu inwestuje w dość dużą zamykaną klatkę specjalnie przeznaczoną dla nabytego gatunku, albo co jakiś czas wypuszcza ptaka, by polatał sobie po mieszkaniu. Inni jeszcze bardziej się angażują i starają się zapewnić ptactwu o wiele lepszy komfort bytowania zmieniając dla nich całe pomieszczenie. Wówczas oczywiście właściciel pewnie ma więcej niż jeden okaz danego gatunku, a miejsce adaptowane dla ptactwa do złudzenia przypomina kawałek gęstej dżungli. Nie wszystkich stać na przerobienie całego pomieszczenia w taki sposób, ale to ci, którzy tego dokonują, uzyskują bardzo ciekawe rezultaty nie tylko w swoich własnych oczach. Jednak zejdźmy trochę bliżej ziemi.

Ptaszek wymaga nieskomplikowanych rzeczy. Starcza mu właściwe jedzenie, woda i zabawki, a w szczególności malutkie huśtawki. To są podstawowe i zarazem bardzo ważne wymagania. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na fakt, że niektóre ptaki potrzebują w klatce drugiego osobnika. Nie zawsze musi to być płeć przeciwna, jednak ptaszek mieszkający w pojedynkę w klatce czasami staje się niespokojny, apatyczny i poddenerwowany. Nie wszystkie ptaki reagują w taki sam sposób, ale pewne z gatunków papug przebywając same w zamkniętej klatce okazują swoim zachowaniem dyskomfort, który odczuwają.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Podejmując się hodowli ptactwa należy wziąć takie i pozostałe czynniki pod uwagę, aby nie stwarzać zwierzakowi niedogodnych warunków, mimo że hodowcy może się wydać, że wszystko przebiega właściwie. Jasnym jest fakt, że ptaki mogą wyczuwać nastrój hodowcy, dlatego więc dla komfortowego życia ptactwa wymagana jest spokojna i bezstresowa atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Właśnie dzięki temu ptactwo ma możliwość się rozwijać właściwie nawet w tak ograniczających zwierzę warunkach, którymi są zamknięte klatki. Warto naturalnie zabezpieczyć się w jak najlepszą literaturę na ten temat. To pozwoli na lepsze poznanie potrzeb ptaków oraz ich naturalnym środowiskiem życia, co właśnie pozwoli na stworzenie zbliżonych warunków bytowania, panujące w ich naturalnym miejscu, z którego pochodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *